I min beredskapsväska

Texten kan innehålla annonslänkar, vilket innebär att jag får provision om du köper något via dem. Texterna, eller mina åsikter, påverkas inte av länkarna.

Jo, ja, jag behöver nog skaffa en väska. Det senaste året har jag tänkt mycket på att ha en beredskapsväska hemma om någon form av kris uppstår. Kanske en attack, isstorm eller ett längre strömavbrott. En väska där jag har det jag behöver för att klara mig.

Efter att ha läst boken Stjärnklart (rekommenderas varmt!) blev jag ännu mer nojig. Även fast jag aldrig kommer bli någon survivalist eller överlevnadshjälte eller nörda in mig helt, vill jag ändå känna mig redo och pyttelite mer trygg. Trycka ner vattenreningsfilter, varma kläder och liknande i en väska.

Ett av de viktigaste knepen för att hålla värmen är bra hygien. Smutsig hud, hår och kläder kan göra att vi har svårare att hålla värmen och fryser mer. Likaså sprids sjukdomar lättare. Alltså behövs det en rengörande produkt som tar lite plats. Så i min beredskapsväska kommer jag ha en flaska Dr Bronner´s Castile Soap. Den har nämligen ARTON olika användningsområden! Du kan bland annat tvätta hår, ansikte, kropp, disk och kläder med den. Du kan även använda den som babyolja eller rakolja. Bra va?

3e1613b8-990e-4f85-a8e4-5cb3b09d4d9c

 

Och självklart går det lika bra att använda produkten då det inte är kris. 🙂 Kanske ha en flaska stående i sommarstugan och en i necessären till äventyrsresan?

 

 

 

Du kanske också gillar ...

Kommentarer

0 svar

  1. Fick ju en Pepparminttvål från detta märke i nån av Glossyboxarna o jag använde den som raklödder i brist på annat. På bikinilinjen. Det var dumt. MYCKET dumt. Först kändes det kallt på mina intima delar- en kyla som raskt övergick i en hetta direkt från Helvetets Masugn. Jag sköljde och kved, sköljde och kved och tillbringade en hel helg med att gå som Zeb Macahan- dvs bredbent och vaggande. No Sexy Time for me den helgen kan jag säga vilket iofs var lite synd med tanke på att lite oralsex just då antagligen hade kunnat jämställas med att suga på en Mintpastill. För min man alltså. Minns att jag var så satans öm att jag fick skölja mitt stackars underliv med vatten istf att använda toapapper som en normal människa.
    Förutom denna episka fail så var tvålen helt okej ??

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om författaren

Elin Fagerberg

Jag är auktoriserad hudterapeut, spaterapeut och makeupartist med över 20 års erfarenhet inom skönhetsbranschen. För mig är skönhet inte bara ett yrke – det är en passion som fortsätter att inspirera mig varje dag. Välkommen till min värld! 

Sök