Bubblor och Holy Sweet!

Texten kan innehålla annonslänkar, vilket innebär att jag får provision om du köper något via dem. Texterna, eller mina åsikter, påverkas inte av länkarna.

I eftermiddags var jag på Holy Sweet på Östermalm för att testa champagne från Piper Heidsieck. Champagnehuset grundades redan 1785 och det sägs att Marie Antoinette drack de ljuva dropparna. Marilyn Monroe var också ett fan. Hon sa bland annat att hon håller sin nakna kropp varm med ett glas av Piper-Heidsieck. Ganska kontroversiellt uttalande 1953… De senaste åren har de samarbetat med flera modehus, bland annat Christian Louboutin.

Vi fick testa på ett flertal av deras olika bubblor. Jag gillade alla och fann några favoriter. Rare Vintage 1998 var en av favoriterna. Jag upplevde både toner av trä, bröd och frukt i den. Superfin! En annan favorit blev Piper Heidsieck Brut Champagne som också kommer i en tjusig presentförpackning i sommar. Den var väldigt fräsch!

[slideshow]

Eftersom pressmötet var på Holy Sweet så fick vi också njuta av olika desserter. De var otroligt vackra och goda, med mycket smak. Det kändes lyxigt! Jag njöt och var väldigt nöjd över att jag valt att powerwalka på morgonen..

Du kanske också gillar ...

Kommentarer

0 svar

  1. Jag provade en av deras flaskor när jag var i Paris i våras. De är riktigt bra!

  2. Och vilka desserter sen! Alltså de där biskvierna med hallon och getost, mmm…slurp… slurp…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om författaren

Elin Fagerberg

Jag är auktoriserad hudterapeut, spaterapeut och makeupartist med över 20 års erfarenhet inom skönhetsbranschen. För mig är skönhet inte bara ett yrke – det är en passion som fortsätter att inspirera mig varje dag. Välkommen till min värld! 

Sök