Idag har jag varit på Tivoli i Köpenhamn. Köpenhamn är en av mina favoritstäder och jag försöker åka dit regelbundet. Senast var på jobbmöte i våras.
Tivoli brukar ha julmarknad varje år och nu sista helgen innan julafton var det mängder med folk. Vi strosade runt bland små mysiga bodar med glögg och godis, vinteröppna karuseller, juldekorationer och fantastisk ljussättning. Vi mumsade i oss smörrebröd och drack varm choklad. Trots att det ösregnade var det supermysigt! Men jag köpte mig en poncho för att inte bli genomblöt. Jag gick runt och såg ut som en blå vaggande pingvin. Hett!
Det var första gången Lilla M var utanför Sverige och första gången hon åkte tåg. På vägen dit skrek hon så högt mellan Malmö och Köpenhamn att andra resenär bytte vagn. Hennes pipa är inte diskret. Hon är uppe på toner jag som sopran bara kan drömma om. 🙂 Det kändes jättedumt! Men mest synd var det så klart om henne. Jag som vill resa mycket med henne i framtiden. Jag är glad att vi inte satt på ett flygplan..