Det mest intressanta med mode är att det alltid följer vad som sker i samhället. Därför älskar jag modehistoria och självklart skönhetens historia. Jag kan nörda ner mig i böcker om detta ämne och diskutera det i evigheter (lägg till flera universitetskurser och ni förstår nörderiet). Vad vi väljer att ha på oss och uttrycka speglar alltid vår samtid. Makeuptrender följer samma våg.
Den senaste tiden har det varit ovanligt oroligt i världen. När det är det kan man historiskt sätt se att modet går tillbaka till det som ger oss lugn – naturen. Naturen har inspirerat mängder med modehus och makeupföretag i vår. Därför är det ganska logiskt att vårens hetaste färg är grönt. Och nyanserna växlar från ljusa och ljuva toner till klara bermudagröna, blåturkosa och murriga mossgröna.
Och grönkålsepedemin från 2014 fortsätter. Grönkålschips någon?
Här är några av mina gröna favoriter.
Från vänster:
Giorgio Armani Eyes to Kill i nyansen Emeraude. En ögonskugga vars konsistens är som en blandning av puder, bläck och kräm. Den är lätt i konsistensen och ger mycket skimmer. Vacker! Jag vill ha alla nyanser. Ca. 350 kr
Kure Bazaar i vårens nya färg – Kale. Nagellack med 85% naturliga ingredienser. Den här färgen heter Kale av fler anledning än färgen, den innehåller även extrakt av grönkål! Ca. 175 kr.
Make-up Studio – Glitter & Glamour i modellen Queen Of The Night. Kommentarer känns överflödiga. Vansinnigt coola lösögonfransar! Ca. 205 kr
YSL Couture Mono i färgen Orient. Yves Saint Laurent Beaute lanserar singelskuggor i februari. Den här färgen är inspirerad av Yves Saint Laurents trädgård och måste hamna i min makeuplåda. Ca. 275 kr.
Maybelline Color Show Mono Eyeshadow i färgen Beetle Green. Bra pigmenterad budgetskugga med en skön konsistens. Ett fynd! Ca. 89 kr
Make up Store Eye Pencil i nyansen Copacabana. Kom hit sommar! Ljuvligt blågrön ögonpenna som kan användas som den är till en i övrigt rätt naken makeup eller för att öka på med lite drama till en mer intensiv makeup. Jag gillar! Ca. 135 kr
MAC Studio Nail Lacquer i nyansen Kale Salad. Nylanserade nagellack från MAC med vacker strösseleffekt. Ca. 130 kr