Nya Heat Styling

Texten kan innehålla annonslänkar, vilket innebär att jag får provision om du köper något via dem. Texterna, eller mina åsikter, påverkas inte av länkarna.

Redken lanserar Heat Styling Collection med hårvårdsprodukter som ska skydda mot värme. De är alla märkta med en hårfön, locktång eller plattång för att du ska se vad produkten bäst lämpar sig för.

I serien finns det texturizer, blow-dry lotion, gel-cream och en spray. Jag har testat Color Protecting Gel-Cream som är till för att användas vid föning. Konsistensen är en blandning av kräm och gele som är helt perfekt för mig. Jag är inget fan av gele, men hårkräm är jag beroende av. Den här blandningen var perfekt för mig. Gelen ger struktur och skydd, och krämen ger fukt, skydd och näring. Stort plus för att den inte känns klibbig eller lämnar någon läskig produktkänsla i håret. Mitt hår blir följsamt, blankt och lättstylat.

 

Det här kan vara den bästa hårprodukten jag har testat på länge!

Du kanske också gillar ...

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om författaren

Elin Fagerberg

Jag är auktoriserad hudterapeut, spaterapeut och makeupartist med över 20 års erfarenhet inom skönhetsbranschen. För mig är skönhet inte bara ett yrke – det är en passion som fortsätter att inspirera mig varje dag. Välkommen till min värld! 

Sök