På äventyr i New York

Texten kan innehålla annonslänkar, vilket innebär att jag får provision om du köper något via dem. Texterna, eller mina åsikter, påverkas inte av länkarna.

Igår åkte jag ett direktflyg till New York och efter en lång flygresa (med mycket krångel av Norweigian) och taxi in till stan vaknade jag äntligen upp på Manhattan i morse.

New York är en av mina absoluta favoritstäder. En sådan stad man aldrig blir mätt på. Pulsen är magisk!
Den här gången ska jag bland annat besöka två skönhetsmässor.

Idag har vi hunnit med en hel del! Vi började dagen med pannkaksfrukost, besökte vackra Grand Central Station och tog tunnelbanan upp till Harlem. Jag hade inte varit i Harlem tidigare. Det var både kul och intressant att se!

Efter Harlem blev det Central Park och vidare runt i Mid Town. Vi var bland annat på 5 ave och Rockefeller Center. Några vackra kyrkor hann vi också med.

Ikväll var vi helt slut så våra planer fick ändras lite. Men jag har bland annat smitit iväg och köpt den obligatoriska flaskan med Clear Eyes.

Imorgon ska jag till frisören. Yay!

20140306-225310.jpg

20140306-225320.jpg

20140306-225334.jpg

20140306-225343.jpg

Du kanske också gillar ...

Kommentarer

0 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om författaren

Elin Fagerberg

Jag är auktoriserad hudterapeut, spaterapeut och makeupartist med över 20 års erfarenhet inom skönhetsbranschen. För mig är skönhet inte bara ett yrke – det är en passion som fortsätter att inspirera mig varje dag. Välkommen till min värld! 

Sök