Jag älskar att gå på mässa! Men kanske ännu mer att jobba på mässa. Årets upplaga av Hud- och Kosmetikmässan startade tidigt med en pressfrukost i torsdags morse. Sen var det full rulle i två dagar för mig.
Precis som förra året jobbade jag i pressloungen för SHR – Sveriges Hudterapeuters Riksorganisation. Det är de som anordnar mässan. Det var väldigt intensivt och superkul! Det absolut bästa var att få krama alla vänner, kollegor och uppdragsgivare. Jag tror att jag kramade över femtio personer bara under torsdagen!

Mitt uppdrag var att ta hand om alla journalister, redaktörer och influencers som hade ackrediterat sig till mässan. Jag såg till att de hade det bra, berättade om pressproverna, socialiserade och fixade att flera knöt nya kontakter. Det var så otroligt roligt! Jag hade väldigt mycket att göra och njöt nästan varje sekund. Men jag var helt slut efteråt.








Andra fina nyheter var bland annat kroppsprodukter för superkänslig hud från Dr. Belter och Amelie Soie har lanserat sin höstkollektion med sina vackra hårband och hårsnoddar i Mullberrysilke.
Jag hann tyvärr inte gå runt så mycket och kika i alla montrar. Men jag drog en snabb runda, kikade på avstånd och pratade med alla som kom förbi.
Det hölls tävlingar i manikyr, fransar och SM i makeup. Det var också en ny tävling för produkter – SPA, där hudterapeuter utsett årets bästa produkter för professionellt bruk. Ett väldigt hedervärt pris tycker jag och en mässa är väl super att uppmärksamma det på.
På fredagen var det SM i makeup. SHR har anordnat den sedan 60-talet! Här nedan ser du några av de tävlande bidragen med temat ”Under ytan”. Kul tema!





SHR – Sveriges Hudterapeuters Riksorganisation auktorisear hudterapeuter i Sverige och ser till att standarden är tillräckligt hög på auktoriserade hudterapeuter och utbildningar för dessa. Om du ska gå på en ansiktsbehandling vill du se att din hudterapeut är just auktoriserad för att minska risken betydligt för att det blir galet fel. Du hittar en lista med auktoriserade hudterapeuter här.