Orange, korall, apelsin, laxrosa och andra toner i samma färgskala är förmodligen sommarens hetaste färg. Så här års är det alltid en stor favorit för mig men detta året lite mer än vanligt.
Här har jag samlat några av mina favoritprodukter ur den orangea skalan.
Orange och korall på kinderna
Det mest klassiska korallfärgade rouget måste vara Orgasm från NARS. Jag är också ett stort fan av Baked Blusher i nyansen Fashionista från Kicks eget makeupmärke. Här nedan ser ni fler fina produkter.
L`Oréal Infallible Blush Paint är rougepaletten med fem nyanser som även går att mixa. De passar dig som gillar skimriga rouge.
Blush i nyansen Bright Coral från Makiash är ett matt rouge i en fin korallton och likaså Iduns Mineral Blush i nyansen Åkerbär.
Laxrosa och orange på ögonen
Roligaste produkten kommer från NYX – Coral Mascara i nyansen Coral Reef är fin att lägga ovanpå din vanliga mascara för dig som gillar att gå utanför boxen.
MAC har superfina koralltonade skuggan Paradisco som är extra fin för att framhäva blå ögonfärg men passar självklart på alla. Den har en mjuk lyster som jag gillar.
Paint Pot i nyansen Perky kommer också från MAC och är en lite mer softad korall med riktigt bra pigment.
Från LH Cosmetics kommer makeuppennan Likeable Mood Crayon som har en högpigmenterad och krämig konsistens.
Orange, korallrött och laxrosa på läpparna
Åh det här är semester för mig! Lagom solbrun hud med mycket lyster och ett korallfärgat läppstift. Ett par solglasögon gör min look komplett. Det behöver inte vara svårare än så. Transparent eller täckande, krämigt, skimrande eller matt väljer du.
Från vänster:
IsaDora Nourishing Lip Oil i nyansen Mandarin
NYX Soft Matte Lip Cream Buenos Aires
MAC Lipstick i nyansen Tropic Tonic
MAC Lipstick i nyansen Sushi Kiss
MAC Creemsheen Lipstick i nyansen Koi Corall
NARS Lipstick i nyansen Orgasm
IDUN Cream Lipstick i nyansen Frida
IsaDora Twist-Up Lip Balm i nyansen Sheer Melon
NYX Macaron Lippie i nyansen Orange Blossom
På översta bilden ser du även gula, orangea och korallröda nagellack från Depend och IsaDora.